Některé děti mají obtíže se čtením dvojhlásek. Např. dvojhláska ou, která se nejvíce používá. Dítě začne číst „o „a protahuje ho déle, až si uvědomí, že další písmenko, které přidá je „u“. Takže vznikne ooooooou. Takhle trénujte jednotlivé dvojhlásky. Dvojhláska au, eu se používá pouze v cizích slovech např. auto, eura, eukalyptus. Nejsou tak frekventované. Obtížnější je čtení dvojhlásek ve druhé slabice. Např. meloun. Vytleskejte s dítětem slovo. Určete, že je ve druhé slabice a postupujte stejně. Dítě přečte první slabiku, pak dvě písmena první slabiky , to a zase „o“ protahuje , až přidá „u“ a druhou slabiku. Takže vznikne. Loooooouka. Některé děti už nedělají obloučky pod slovy, nechtějí. Pokud čtou plynule, dobrá, není to nutné. Ale děti, které stále mají při čtení obtíže, obloučky potřebují. Je důležitá koordinace oka a ruky. Rozhodně jim pohyb ruky pomáhá.
Pošlu dětem do mailu obrázky se slovy, ve kterých se objevují dvojhlásky. Děti ať vždycky pojmenují obrázek a pak přečtou slovo pod obrázkem. Autorem této pomůcky je paní Jaromíra Bednářová. Je autorkou programu Škola zvesela. Program je velmi inspirativní.
Prosba. Naučte děti básničky a přání, která jsem jim rozdala minulý týden. Pokud by měl někdo obtíže se to naučit, ať mě osloví, dám tuto básničku někomu jinému. Máme teď hodně nacvičování. Jednak na 111. výročí založení školy a pak na Den matek. Tento týden jsme kvůli nácviku neměli VV a PČ. Děti nacvičování baví. Tento týden bych chtěla mít alespoň jednu hodinu VV, hodinu PČ zase budeme věnovat nácviku. Na VV, prosím, ať si přinesou papírový talíř, vatu a lepidlo v tyčince. Lepidlo některé děti už vypotřebovaly, potřebují nové. Samy by měly umět zjistit, jestli ho mají v boxíku, pokud ne, sehnat si jiné.