Dneska jsme poprvé hodnotili čtení s porozuměním. Je to pro děti velmi náročné, ve třídě to budeme denně procvičovat. Pokud byste chtěli, napíšu přes víkend nějaké věty, které by děti měly umět přečíst a podle nich by měly namalovat obrázek. Čtení s porozuměním budeme potřebovat i v matematice, kdy si děti musí umět přečíst slovní úlohu a pak ji ještě vyřešit. Což je dost náročné.
Jak přibývají probraná písmenka, začínají se některým dětem plést i ta písmena, která měly úplně na začátku už upevněná. Doporučuji každé písmeno si „prožít“ všemi smysly. Modelovat, psát do mouky, obíhat namalované na chodníku, písmenková polévka, sníst upečená písmenka …
Citát Stephena Hawkinga:
“ Čím více smyslů do takzvaného kódování informací zapojíme, tím silnější bude. To je důvod, proč si babiččiny domácí buchty pamatujeme tak dlouho. Byla to potěcha pro oči, hmat a chuť. Měli jsme rty od cukru, ulepené prsty, a přitom cítili to těsto, tu náplň“.
Stejně tak je to s psaním. Každé psací písmenko ať si děti prožijí. Je toho na ně opravdu hodně, kdy si děti musí zapamatovat všechny čtyři tvary písmen. Ať psací písmena obtahují na balicí papír nebo na nějakou větší plochu, staví z kostek… Pokud si leváci zakrývají při psaní předepsaný tvar, předepište jim ho vy na papír a dejte jim ho nad sešit, aby ten tvar měl stále na očích. Já všechny tvary písmen i slov předepisuji na tabuli. Dbejte na to, aby děti psaly úzká písmena, je to úhlednější. Zastávám názor, raději toho napsat méně, ale pečlivě, než aby převyšovala kvantita nad kvalitou. Zatím tedy mohu říct, že většina dětí píše moc hezky, opravování písanek je pro mě potěšením. 🙂