Archiv pro měsíc: Únor 2025

Poslední únorový týden

Celý týden jsme měli hodně práce, spoustu zážitků. Ve středu u nás na návštěvě byla speciální psycholožka paní Kramlová. Celou třídu chválila. Líbilo se jí, jak děti pěkně čtou. Líbila se jí pestrost hodiny. Také obdivovala psaní. Překvapilo jí, jak skoro všechny děti krásně píšou. Já mohu její slova jen potvrdit. Někteří čtou plynule a výrazně a také už několik dětí čte knížku. Doporučuji, aby děti četly knížku s velkými písmeny a aby četly nahlas za přítomnosti dospělé osoby. Jednak utužíte vztahy a děti zatím potřebují kontrolu čteného, aby nedocházelo k domýšlení částí textu. Samozřejmě mohou děti o přečtené knížce udělat prezentaci, povyprávět o knížce.

Ve čtvrtek jsme absolvovali besedu o škodlivosti sociálních sítí. Beseda byla opravdu bezvadná, poučná. Lektorka dětem vysvětlila, co se může stát, když budou na internet dávat nějaké nevhodné fotky, přiblížila jim názorně, co to vůbec internet je. Děti si to užily i tak, že byly zapojeny aktivně do hry. Fotky dám během víkendu do fotogalerie.

A dneska, v pátek, jsme si užívali Masopustu. Ráno jsme si povyprávěli o Masopustu, dozvěděli jsme se spoustu věcí. Na základě těchto informací jsme prošli stezku po třídě, kde jsme všechny informace využili. Líbilo se mně, že děti samy přečetly celý text, otázky. Občas jsem pomohla s písmenky, která jsme ještě neprobírali jako bylo ě, dě tě… Druhou hodinu jsme kreslili a sestavovali kooperativní obrázek. Třetí hodinu jsme měli jít na tělocvik, ale po hlasování jsme se dohodli, že budeme pokračovat v masopustních aktivitách. Takže proběhla volba nejkrásnější masky, určili jsme i druhé a třetí místo. Zahráli jsme si „židličkovanou“ a poslední hodinu jsme šli průvodem masek do 1.A, kde se všechny masky sešly a předvedly se při hudbě. Ráda bych poděkovala paní Alešové, Kučerové, Zahradníkové, Rezkové a Hronkové, které se postaraly o vynikající občerstvení. Dětem moc chutnalo. Svědčí o tom fakt, že už třetí hodinu nezbyl ani drobeček z donesených dobrot. Ještě jednou děkuji. 🙂 Chtěla jsem během dne udělat alespoň trošku v písance a trošku matematiky, ale věřte mně, nebyl na učení čas. 🙂 Tak snad nám to odpustíte, že jsme si celý den trochu hráli. 🙂

Prosím, aby děti nosily v penálu nůžky a lepidlo.

V pondělí v naší škole proběhne Den otevřených dveří. Vzhledem k tomu, že stále čelím nařčením, jak děti vedu, doporučuji a zvu vás, přijďte se podívat jaká je v naší třídě atmosféra, jak děti pracují a jak jsou úspěšné. Den otevřených dveří je od 8 hodin do 9.30. Třetí hodinu přijdou k nám psychologové z firmy Do světa. Psychologové byli pozváni na žádost některých rodičů. / třídní schůzka v říjnu/ Psychologové budou řešit vztahy mezi dětmi ve třídě, jak si někteří rodiče přáli. Ve čtvrtek se k nám přijde podívat školní psycholožka a v pátek nám připraví deváťáci aktivity, kde budou obě třídy /1.B a 9.B/ spolupracovat.

Informace 25.2.

Ve čtvrtek budeme mít s dětmi besedu o nebezpečí internetu a různých sociálních sítí. Děti budou poučeny hravou formou, nebudou pracovat na PC, telefonu…

18.3. nám nabídla firma MIVA Vacov s.r.o. kompletaci hraček dětmi. Firma nám poskytne jednotlivé dřevěné díly a děti si z těchto dílů mohou vyrobit figurku nebo nějakou jinou hračku. Hračku si samozřejmě vezmou domů. Cena jedné hračky bude 100 Kč. Peníze vám poté budou strženy ze ŠOP. Proberte to s dětmi a zvažte, jestli se vaše dítě této akce zúčastní, či ne a kolik hraček si děti budou moct zkompletovat.

www.mivavacov.cz

miva.vacov@seznam.cz

V pátek si budeme připomínat Masopust. Děti mohou přijít v kostýmech, z učení ať si vezmou pouze PS z matematiky a malou knížku Zdokonalujeme se… a písanku. Samozřejmě penál s pastelkami, nůžkami a lepidlem.

b d

Dětem se hodně plete písmenko b a d. Vysvětlovala jsem jim pomůcku, která jim pomůže v rozlišení b a d. Děti dají obě ruce vpěst se zdviženým palcem proti sobě. Řeknou si slovo bedna. Levá pěst má tvar písmene b / b je ve slově bedna na začátku/ a pravá pěst má tvar písmene d /ve slově bedna je d uprostřed slova/. Můžete slova procvičovat tak, že jim uděláte tabulku a vždycky b nebo d vynecháte, děti pak doplňují b nebo d.

– uk

-oty

hla-

12.2.

Dneska jsme psali diktát slov z 2.dílu písanky. Dětem jsem to včera říkala, že to budeme dneska psát. Několik dětí diktát čtyř slov nezvládlo. Prosím, abyste s dětmi doma cvičili psaní diktovaných slov z písanky. Jiná slova do diktátu dávat nebudu. Diktát budeme psát každou středu pravidelně. Zítra budeme psát prověrku na + a – do 8. Taky z matematiky budeme psát prověrku na + a – pravidelně.

Dětem jsem rozdala v pátek tiskopis, kde mají obrázky, jak zvládat stres a vztek. Udělali jsme si z toho malou knížečku. Prosím, abyste to s dětmi doma probrali a popovídali si o tom. Společně jsme o tom už ve třídě povídali a určitě ještě budeme. Prostě jde mně o to, aby se děti naučily ovládat své emoce.

O přestávce si tento týden kluci hrají šachy. Baví je to a jsou v klidu. Kvituji to s povděkem.

Dneska poprvé děti četly nepřipravený text a musím říct, že se toho zhostily na výbornou. Všichni četli plynně a výrazně. Udělalo mně to radost. Bylo to pouze dobrovolné. Zapsala jsem to i do Bakalářů, ti co nečetli dostali N. N nemá vliv na celkovou klasifikaci.

Projektový den

Dneska jsme měli ve třídě návštěvu. Při besedě „Poznáváme lesní zvířátka“ jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o lišce, jezevci, srnce, výrovi a divokém praseti. Poznali jsme zvuky, které vydávají, co žerou a jak přezimují. Zahráli jsme si hru Veverky, veverky ze stromu na strom hop… a hledali jsme a schovávali kaštany. Na závěr jsme si tiskátky natiskli stopy jmenovaných zvířat. Fotky dám do fotogalerie.

Včelí království

Dneska proběhla v naší třídě beseda o včelkách Včelí království. Děti si povídaly o životě včel, o jejich činnosti. Nakonec se vžily do včelek a zkusily si sbírat pyl, tvořit med. A mnoho dalších aktivit. Samozřejmě „jako“. Děti byly nadšené, nejvíce se jim líbilo med ochutnávat. Pár fotek jsem dala do galerie. Beseda byla zdarma.

Čtení s porozuměním, psaní slov

Dneska jsme poprvé hodnotili čtení s porozuměním. Je to pro děti velmi náročné, ve třídě to budeme denně procvičovat. Pokud byste chtěli, napíšu přes víkend nějaké věty, které by děti měly umět přečíst a podle nich by měly namalovat obrázek. Čtení s porozuměním budeme potřebovat i v matematice, kdy si děti musí umět přečíst slovní úlohu a pak ji ještě vyřešit. Což je dost náročné.

Jak přibývají probraná písmenka, začínají se některým dětem plést i ta písmena, která měly úplně na začátku už upevněná. Doporučuji každé písmeno si „prožít“ všemi smysly. Modelovat, psát do mouky, obíhat namalované na chodníku, písmenková polévka, sníst upečená písmenka …

Citát Stephena Hawkinga:

“ Čím více smyslů do takzvaného kódování informací zapojíme, tím silnější bude. To je důvod, proč si babiččiny domácí buchty pamatujeme tak dlouho. Byla to potěcha pro oči, hmat a chuť. Měli jsme rty od cukru, ulepené prsty, a přitom cítili to těsto, tu náplň“.

Stejně tak je to s psaním. Každé psací písmenko ať si děti prožijí. Je toho na ně opravdu hodně, kdy si děti musí zapamatovat všechny čtyři tvary písmen. Ať psací písmena obtahují na balicí papír nebo na nějakou větší plochu, staví z kostek… Pokud si leváci zakrývají při psaní předepsaný tvar, předepište jim ho vy na papír a dejte jim ho nad sešit, aby ten tvar měl stále na očích. Já všechny tvary písmen i slov předepisuji na tabuli. Dbejte na to, aby děti psaly úzká písmena, je to úhlednější. Zastávám názor, raději toho napsat méně, ale pečlivě, než aby převyšovala kvantita nad kvalitou. Zatím tedy mohu říct, že většina dětí píše moc hezky, opravování písanek je pro mě potěšením. 🙂