Archiv pro měsíc: Únor 2025

b d

Dětem se hodně plete písmenko b a d. Vysvětlovala jsem jim pomůcku, která jim pomůže v rozlišení b a d. Děti dají obě ruce vpěst se zdviženým palcem proti sobě. Řeknou si slovo bedna. Levá pěst má tvar písmene b / b je ve slově bedna na začátku/ a pravá pěst má tvar písmene d /ve slově bedna je d uprostřed slova/. Můžete slova procvičovat tak, že jim uděláte tabulku a vždycky b nebo d vynecháte, děti pak doplňují b nebo d.

– uk

-oty

hla-

12.2.

Dneska jsme psali diktát slov z 2.dílu písanky. Dětem jsem to včera říkala, že to budeme dneska psát. Několik dětí diktát čtyř slov nezvládlo. Prosím, abyste s dětmi doma cvičili psaní diktovaných slov z písanky. Jiná slova do diktátu dávat nebudu. Diktát budeme psát každou středu pravidelně. Zítra budeme psát prověrku na + a – do 8. Taky z matematiky budeme psát prověrku na + a – pravidelně.

Dětem jsem rozdala v pátek tiskopis, kde mají obrázky, jak zvládat stres a vztek. Udělali jsme si z toho malou knížečku. Prosím, abyste to s dětmi doma probrali a popovídali si o tom. Společně jsme o tom už ve třídě povídali a určitě ještě budeme. Prostě jde mně o to, aby se děti naučily ovládat své emoce.

O přestávce si tento týden kluci hrají šachy. Baví je to a jsou v klidu. Kvituji to s povděkem.

Dneska poprvé děti četly nepřipravený text a musím říct, že se toho zhostily na výbornou. Všichni četli plynně a výrazně. Udělalo mně to radost. Bylo to pouze dobrovolné. Zapsala jsem to i do Bakalářů, ti co nečetli dostali N. N nemá vliv na celkovou klasifikaci.

Projektový den

Dneska jsme měli ve třídě návštěvu. Při besedě „Poznáváme lesní zvířátka“ jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o lišce, jezevci, srnce, výrovi a divokém praseti. Poznali jsme zvuky, které vydávají, co žerou a jak přezimují. Zahráli jsme si hru Veverky, veverky ze stromu na strom hop… a hledali jsme a schovávali kaštany. Na závěr jsme si tiskátky natiskli stopy jmenovaných zvířat. Fotky dám do fotogalerie.

Včelí království

Dneska proběhla v naší třídě beseda o včelkách Včelí království. Děti si povídaly o životě včel, o jejich činnosti. Nakonec se vžily do včelek a zkusily si sbírat pyl, tvořit med. A mnoho dalších aktivit. Samozřejmě „jako“. Děti byly nadšené, nejvíce se jim líbilo med ochutnávat. Pár fotek jsem dala do galerie. Beseda byla zdarma.

Čtení s porozuměním, psaní slov

Dneska jsme poprvé hodnotili čtení s porozuměním. Je to pro děti velmi náročné, ve třídě to budeme denně procvičovat. Pokud byste chtěli, napíšu přes víkend nějaké věty, které by děti měly umět přečíst a podle nich by měly namalovat obrázek. Čtení s porozuměním budeme potřebovat i v matematice, kdy si děti musí umět přečíst slovní úlohu a pak ji ještě vyřešit. Což je dost náročné.

Jak přibývají probraná písmenka, začínají se některým dětem plést i ta písmena, která měly úplně na začátku už upevněná. Doporučuji každé písmeno si „prožít“ všemi smysly. Modelovat, psát do mouky, obíhat namalované na chodníku, písmenková polévka, sníst upečená písmenka …

Citát Stephena Hawkinga:

“ Čím více smyslů do takzvaného kódování informací zapojíme, tím silnější bude. To je důvod, proč si babiččiny domácí buchty pamatujeme tak dlouho. Byla to potěcha pro oči, hmat a chuť. Měli jsme rty od cukru, ulepené prsty, a přitom cítili to těsto, tu náplň“.

Stejně tak je to s psaním. Každé psací písmenko ať si děti prožijí. Je toho na ně opravdu hodně, kdy si děti musí zapamatovat všechny čtyři tvary písmen. Ať psací písmena obtahují na balicí papír nebo na nějakou větší plochu, staví z kostek… Pokud si leváci zakrývají při psaní předepsaný tvar, předepište jim ho vy na papír a dejte jim ho nad sešit, aby ten tvar měl stále na očích. Já všechny tvary písmen i slov předepisuji na tabuli. Dbejte na to, aby děti psaly úzká písmena, je to úhlednější. Zastávám názor, raději toho napsat méně, ale pečlivě, než aby převyšovala kvantita nad kvalitou. Zatím tedy mohu říct, že většina dětí píše moc hezky, opravování písanek je pro mě potěšením. 🙂