Archiv pro měsíc: Leden 2025

Konec 1. pololetí

Tak vysvědčení jsou rozdána, doufám, že děti byly spokojené. Musím připomenout, že některé jedničky byly motivační. Vysvědčení jsme byli ukázat v mateřské školce. Paní učitelky byly potěšené, myslím si, že jim děti udělaly radost. Ale i děti si zavzpomínaly a chviličku se přenesly do „školkových“ let. Fotky dám časem do fotogalerie. Moc děkuji za dárky, které jsem dostala. Užijte si pololetní prázdniny a také se trošku věnujte čtení a počítání. 🙂 🙂 Prostě vám nedám pokoj ani o prázdninách. 🙂 A plni optimismu a trpělivosti hurá do druhého pololetí.

Shrnutí týdne

Prosím, aby děti denně čipovaly.

Začínají být velké rozdíly mezi dětmi ve čtení. Sami jste si asi všimli, že jsem začala známkovat čtení s porozuměním. Je to hodně důležité, aby děti čtenému rozuměly. Zajímavé je, že i děti, které čtou plynule a výrazně, na otázku z textu neodpoví, protože jsou nesoustředěné a text nevnímají. To, že děti někdy nevnímají co říkám, se potvrdilo v týdnu, kdy jsem poslala několik chlapců do sborovny pro svačinu, ale oni přinesli svačinu, ale byla to svačina druháků, kteří ji měli připravenou na chodbě. Z tak jednoduchého příkazu si kluci zapamatovali jen přinést svačinu. 🙂 I diktáty má většina dětí bez chyby. Trénujte s dětmi rozklad slova. Vy říkáte l-a-v-i-c-e. A děti řeknou lavice. Nebo děti slova dělí a vy říkáte celé slovo. Právě při psaní diktátů to dětem pomáhá. Při skupinové práci dávám dětem úkoly i s písmeny, které jsme ještě neprobírali a jde jim to moc pěkně. Řekla bych, že všichni už znají všechna písmena. Vliv na to měla určitě i písnička , kterou děti zpívaly na slavnosti Slabikáře.

Matematika nám jde zjevně lépe. Hodina je pestrá, zábavná, děti počítají rychle a baví je to. Samozřejmě jsou ještě tací, kteří bez prstů nepočítají. Začínáme dělat slovní úlohy, které si děti samy musí přečíst. Zatím si je nejprve čteme společně, pak je ještě přečtu já sama a pak už si děti musí poradit samy. Zatím si děti vedly bravurně, skoro všichni měli jedničku, ale bylo tady několik dětí, které jsem neklasifikovala, nevěděly si rady.

Při TV /náš nejoblíbenější předmět/, jsme šplhali. Chtěla bych pochválit Emičku, Filipa, Kryštofa, Davida a Jirku K. Šikulky. 🙂 Dopíšu v pondělí. Krásně šplhali, měli správně nastavené nohy a přitahovali se rukama.

Souhrn týdne

Celý týden proběhl v klidu. Alespoň podle mého názoru. Některé děti už čtou krásně i s porozuměním. Při skupinové práci jsem všem dávala práci, kdy se setkaly i s písmeny, které jsme neprobírali. Zhostili se toho všichni bravurně. Pracovali společně, nehádali se, domlouvali se, šikovnější děti radily slabším. Pracovali všichni. Jednou týdně budeme psát diktát slov, která jsou v písance. Známkovat je budu už všemi stupni a to tak, že za jednu chybu bude ještě jednička, za dvě chyby dvojka, za tři chyby dvojka, za čtyři chyby trojka, za pět chyb stále trojka, za šest chyb čtyřka, za sedm chyb čtyřka, za osm chyb pětka. V podstatě to je každá chyba půl stupně dolů. Ale když vyjde mínus, dám tu lepší známku. Za chybu počítám i chybějící tečku nad i. Celkově dám čtyři až pět slov. Pokud dítě napsat slova nestihne, na konci diktátu mu slova dodiktuji. Naučte děti, aby si po sobě napsané přečetly.

V matematice budeme psát takzvanou minutovku skoro každý den. Zatím do 7, po dokončení a probrání daného čísla, přidám příklady na + i na -. Počítat musí rychle a správně. Nedodiktuji příklady, místo chybějících výsledků děti dělají pomlčku. Je třeba, aby už nepočítaly na prstech. Ale pokud budou počítat na prstech, zatím budu dělat, že to nevidím. Známkování bude stejné jako u diktátu. Co chyba, to půl známky dolů. Pokud vyjde např. dvě mínus, dám dvojku. Pokud bude některé dítě v diktátech či minutovkách neúspěšné opakovaně, napíšu mu tam neklasifikováno a v Bakalářích označím X.

Prosím, aby děti nepoužívaly gumovací pero ani zmizík. Pokud udělají chybu, ať jedním tahem chybu škrtnou a nad nebo vedle napíšou výsledek nebo slovo, písmeno správně. Je to z toho důvodu, abyste viděli, kde vaše děti nejčastěji chybují. Kdybych povolila zmizík, děti by měly všechno správně a vytvářelo by to iluzi. Veďte děti k tomu, že chybovat je lidské, nejsme stroje, ale je důležité se z chyb poučit a neopakovat je.

Při PČ se některé děti opravdu snažily pracovat samostatně, měla jsem z toho radost. Ale ve třídě je stále hodně dětí, které jsou nesamostatné a bojí je samy udělat něco podle své fantazie nebo si nějak poradit nebo jen udělat něco podle vzoru. Vždycky mají vzor na tabuli nebo na stole, podle kterého pracují.

V pondělí jsme měli hospitaci při TV. Byli tam dva pracovníci z PPP České Budějovice. Bylo to z důvodu realizace preventivního programu, který by měl v naší třídě proběhnout na vyžádání vás, rodičů. Oba pracovníci děti pozorovali, po skončení hodiny děti pochválili, byli spokojeni, líbilo se jim i vedení dětí, vztahy dětí při soupeření o míč… Z hodiny i z hodnocení jsem měla radost. Pracovníci PPP připraví program, snad i pro rodiče a ozvou se mně. Tak uvidíme. 🙂 Hezký víkend.

Informace

Zdravím. Ráda bych napsala pár řádek k prvnímu týdnu v roce 2025. Po Vánocích přišly děti do školy jako vyměněné. Byly klidné, vyprávěly mně spoustu krásných zážitků z prázdnin. Jsem ráda, že o prázdninách zbyl dětem čas i na učení. Děti pěkně čtou. Některé děti čtou už plynule, s výrazem. Dělá mně to velkou radost. Skoro všechny děti dostaly k Vánocům knihu, což je pro vás rodiče chvályhodné. 🙂 Samozřejmě jsou ve třídě tací, kteří stále mají se čtením obtíže. Záleží to pouze na vašem přístupu, jak s tím naložíte. Stále se vracejte k ŽA a stále v malých intervalech trénujte. Čtení je opravdu otázka drilu a vaší trpělivosti.

Většina dětí velice pěkně píše. Chci na dětech, aby psaly písmenka úzká, takže se někdy stane, že mé vedení nekoresponduje s písankou. Ale užší písmenka jsou úhlednější v celkovém dojmu z psaného textu. Zbyly asi čtyři děti, které ještě nemají ruku uvolněnou tak, aby perem psaly, několik dětí stále nemá správný úchop. Ale přesto jsem v pátek dovolila už všem dětem, aby psaly perem. Může se stát, že jim to „naskočí“ a budou perem psát lépe než tužkou. 🙂

V matematice pozoruji, že čím dál více dětí počítá zpaměti, někteří dokonce umí počítat zpaměti i příklady přes desítku. U dětí, které stále počítají na prstech je potřeba stále příklady opakovat v krátkých časových intervalech, hrát si s dětmi. Například udělejte ze sebe neznalé a děti ať opravují vaše chybné příklady…baví je to, místo hraní her na PC ať využívají počítač k učení. Je tam toho spoustu /školákov.eu./

Co se týče chování, nemám připomínek. Možná to některé maminky vidí jinak, ale já jsem v podstatě spokojená. Samozřejmě, že to není ideální, ale takové ty „bitky“, které byly na podzim, už se nevyskytují. Nerada bych to zakřikla.

16.4. budeme slavit 111. výročí založení naší školy. Ráda bych s dětmi nacvičila takové krátké taneční vystoupení. Včera jsme si o tom povídali a některé děti se nechtějí zúčastnit. Nechci jim to úplně striktně nařizovat, ale myslím si, že by bylo vhodné zúčastnit se. Děti by tančily na písničku Míši Růžičkové. Písnička je o zvířatech, děti by mohly mít kostým zvířete. Věřím, že mám ve třídě maminky tak šikovné, že nějaký kostýmek zvířátka vyrobí nebo si půjčí nebo koupí. Součástí tohoto výročí bude i jarmark. S dětmi už jsme vyrobili barevné vázičky a stále ještě budeme vyrábět. Čím více toho na jarmarku prodáme, tím více peněz třída získá. Pokud by nějaká šikovná maminka měla nápad upéct nám nějaký vtipný a hezký zákusek nebo mlsání, s radostí přijmeme. Takovéhle „mlsací“ produkty se prodávají mezi dětmi nejlépe. 🙂

Tak to je trochu toho, co jsem měla na srdci. V novém roce vám všem přeji zdraví, spokojenost a aby vám všem dělaly vaše děti radost.