Dneska děti četly ve Slabikáři samostatně text a pak podle obsahu textu měly děti namalovat obrázek. Zvládla to pouze menšina dětí. Jde o tzv. čtení s porozuměním. Je důležité, aby děti rozuměly tomu, co čtou. Při čtení doma se jich nějakými otázkami ptejte na obsah čteného. Např. dítě čte větu Pes štěká. Ptejte se jich – o jaké zvíře se jedná, co zvíře dělá. Aby prostě děti vnímaly obsah čteného.
Teď bereme písmenka ve Slabikáři poměrně rychle za sebou. Je třeba, aby si každé to písmenko zapamatovaly. Dobré je, prožít písmeno více smysly. Nejenom se na písmeno dívat, ale ať si ho doma vymodelují, namalujte jim ho na chodník a ať ho obíhají, malují do písku…
Pokud dítě neumí pořádně číst slabiky, vraťte se do ŽA. Stále trénujte čtení slabik. Ke čtení a učení přistupujte vždy pozitivně, neporovnávejte dítě s jinými dětmi /ani se sourozenci/, vždy porovnávejte jen pokroky daného dítěte, co se naučilo, o co ví více než před týdnem. Buďte mu vzorem, učení nás všechny provází celým životem a i vy se musíte učit něčemu novému. Spolupracujte se mnou. Mám ve třídě rodiče, se kterými jsem od začátku roku ještě nemluvila. Zajímá mě, jak se doma dítě učí, jaké má potíže či úspěchy.
Ve třídě máme stále obtíže s chováním jednoho spolužáka. Věřte, že se opravdu snažím já i jeho rodiče tento problém řešit. Ale i v životě se děti setkají s problémem, přes který se budou muset přenést. Ať si děti přinesou své hračky, se kterými si budou hrát o přestávce. Hračky, které jsem přinesla já jsou všechny zničené. Bohužel. Dostali jsme peníze za sběr papíru, můžete se domluvit a nějakou stavebnici za tyto peníze do třídy koupit. Domluvte se s paní Průchovou, třídní důvěrnicí. Některé děti si stěžují, že se o přestávce nudí. Nechte je nudit, i nuda patří k životu. Máme ve třídě knihovničku, ještě si nikdo nepůjčil ani jednu knížku. Mohou si je prohlížet, leporela mohou i číst. Mohou si malovat do bloku.