Milí rodiče, ráda bych vám poděkovala za dárky. Věřte mně, měla jsem radost a potěšily mě. Dnešní den jsme si všichni užili. Nikdo nezůstal bez dárku, za to vám taky moc děkuji, děti měly radost. Musím pochválit Davida, Tomáše a Jirku. Kluci mně byli nápomocni, dokonce se chopili úklidu třídy i chodby. Poslední hodinu jsme nasypali ptáčkům, dali potravu zvířátkům. Trochu nás zlobil vítr, který nám bránil v rozsvícení prskavek. Ale nakonec se všem dětem podařilo prskavku zapálit. Myslím si, že jsme byli všichni spokojeni. Podívejte se na fotky do fotogalerie.
Archiv pro měsíc: Prosinec 2024
12.12.
Ode dneška bude jedna dívka mít na lavici lampičku. Je to její učební pomůcka. Všechny vás prosím, abyste své děti poučili, aby na lampičku nesahaly. O každé přestávce bude lampička na mém stole. Já jsem děti poučila, ale myslím si, že bude určitě dobré, když je poučíte i vy doma. Děkuji.
Dneska jsem s dětmi natáčela vánoční pozdrav a přání. Děkuji všem rodičům, kteří s dětmi přáníčko vymysleli a nacvičili tak, aby mluvili zřetelně, pomalu a nahlas. Už jsem viděla takovou pracovní verzi a mně se to moc líbilo. Jsou tam všichni opravdu moc roztomilí. Ve škole jsme to trénovali od pondělí a dneska jim to šlo před kamerou nejlépe. Samozřejmě mě hodně mrzí, že se této akce nezúčastnili všichni. Přáníčka jsem vymyslela a rozdala všem. Příští týden, až bude video sestříháno a upraveno, vám pošlu přání na mail nebo na Bakaláře.
Dneska jsem se dětí ptala, kdo je s kým domluven na dárcích. Velice mě překvapily odpovědi /a nebylo jich málo/… já nejsem s nikým, to domlouvá mamka. Asi se tady minul cíl účinkem. Děti by si měly samy domluvit se svými kamarády a domů přijít … mami, domluvil jsem se s Pepou, půjdeš se mnou koupit nějaký dárek pro Pepu. Poprosila jsem i Šlechtovy a Pavlovy, jestli by nepřipravili dárek pro Sašu. Za což jim mnohokrát děkuji. Samozřejmě je to oboustranné, děvčata dostanou dárek od Saši.
Známkování. Chování dětí.
Ráda bych vám vysvětlila postup, podle kterého hodnotím diktáty. Diktát píšeme vždy ze slabik, potažmo slov, které jsou v písance. Zatím používám jen stupeň jedna, dvě, tři. Pokud to má někdo úplně špatně, napíšu neklasifikováno, v Bakalářích to označím X. Ráda bych podotkla, že i chybějící interpunkční znaménko je chyba. Měkké „i“ bez čárky nebo tečky není písmenko. Slabiky diktuji pomalu, celý diktát čtu na konci znovu a pokud někdo něco nestihne, dodiktuji to. Naučte děti, ať si všechno po sobě překontrolují.
Co se týče chování, myslím si, že je v pořádku. Jednoho problémového chlapce jsem eliminovala, má zvýšený dohled /není to moje povinnost/. Ve třídě o přestávkách s dětmi není, vždy se ptám, jaká byla přestávka, děti jsou spokojené. Nikdo si tedy nestěžoval. O to víc mě dneska překvapila jedna maminka, která si stěžovala, že je to stále stejné. Chlapec si doma stále stěžuje. Bohužel, není schopen mně říct, kdo mu stále ubližuje. Minulý týden jsem viděla, kdy se dva chlapci verbálně dohadovali, přeli se. Najednou ten jeden dal druhému facku přes tvář. Řešila jsem to. Kluci si to vyříkali, rodiče ani jednoho jsem neinformovala. Zeptejte se dětí, kdo to byl. Budete překvapeni. Stejně jako já. Dotyčná maminka si myslí, že bych já nebo nějaká asistentka měla být u dětí o přestávce. Já tedy tento názor nesdílím. Nejsme mateřská škola a děti se musí naučit mezi sebou řešit problémy, sžít se spolu. Je to také hodně na vás, na vašem vedení. Některé děti jsou nesamostatné, křehké, všechno za ně řešíte. Nechte je také vyřešit si něco samy. Neumí se omluvit, že přišly pozdě, že zapomněly písanku v lavici a nemají úkol. Absolutní nesamostatnost je, když mně napíšete nějakou zprávu do notýsku a dítě není schopno mně dát samo notýsek, abych si to přečetla. Maminka po mně dokonce chtěla, abych jim notýsky kontrolovala a zjistila si sama, jestli mně náhodou někdo něco nepíše.
A ráda bych se chtěla ohradit proti nařčení, že jsem někomu řekla, že má hnusný výkres. Nikdy bych to takhle neřekla. Ale samozřejmě, pokud je potřeba, kritizuji, máš na obrázku malou hlavu, špatně jsi zvolil barvu….
Stejně tak bych se chtěla ohradit proti zesměšňování a nepouštění dětí na WC při hodině. Vždycky jsem každého pustila a to, že jim z legrace řeknu, že si do třídy budeme muset pořídit nočníček není zesměšňování, ale snaha, aby při hodině na WC nechodily, protože to hodinu hodně narušuje. A když budou takhle chodit všichni….Mimochodem nočníčku se všichni smáli včetně daného chlapce.
To je všechno, co jsem měla na srdci. Mám děti ráda, mým cílem bylo vždycky děti co nejvíc naučit a vychovat z nich dobré a slušné lidi. Vždycky jsem měla podporu rodičů. Kolegyním jsem předávala vynikající třídu. A tak bych chtěla, aby to bylo i tentokrát.
Mimochodem, maminka, která se dneska ozvala, má strach, že se budu na dítěti mstít. To mě tedy uráží.
9. 12.
Děkujeme všem maminkám, které nás zásobily vynikajícím cukrovím a vánočkami. Já jsem tedy nic neochutnala, ale na dětech bylo vidět, jak jim chutná a jak jsou spokojené. Ještě jednou díky. Ty adventní snídaně jsou takovým milým posezením a popovídáním s dětmi.
V matematice se nám také docela dařilo. Ty příklady s rámečkem nás dost natrápily, ale vidím veliký posun. Doma stále trénujte spoje do 5. Zanedlouho nám přibudou další spoje a budou ve výhodě děti, které perfektně zvládají spoje do 5.
Zítra nás pozvala třída 2.B na vánoční besídku, tak asi místo prvouky půjdeme se podívat na naše spolužáky ze druhé třídy.
Mikuláš a vánoční stromeček
Dneska jsme prožili krásný den. První hodina byla bezvadná. Zdobili jsme stromeček. Průchům moc děkujeme za stromeček, je nádherný. Ozdob jsme měli fakt hodně a tak dlouhý řetěz… Spojili jsme všechny řetězy, které děti přinesly a vznikl nádherný dlouhý řetěz. Takže první hodinu jsme si fakt užili. Druhou a třetí hodinu jsme se učili a poslední hodinu jsme navštívili peklo. Čerti byli hodní, někteří říkali básničky sami a ten, kdo se bál, ten zpíval s ostatními písničku. Děti všechny říkaly, že se jim to moc líbilo a uměly i přiznat strach, který měly. Fotky z dnešního dne dám do fotogalerie.
Čtení
Dneska děti četly ve Slabikáři samostatně text a pak podle obsahu textu měly děti namalovat obrázek. Zvládla to pouze menšina dětí. Jde o tzv. čtení s porozuměním. Je důležité, aby děti rozuměly tomu, co čtou. Při čtení doma se jich nějakými otázkami ptejte na obsah čteného. Např. dítě čte větu Pes štěká. Ptejte se jich – o jaké zvíře se jedná, co zvíře dělá. Aby prostě děti vnímaly obsah čteného.
Teď bereme písmenka ve Slabikáři poměrně rychle za sebou. Je třeba, aby si každé to písmenko zapamatovaly. Dobré je, prožít písmeno více smysly. Nejenom se na písmeno dívat, ale ať si ho doma vymodelují, namalujte jim ho na chodník a ať ho obíhají, malují do písku…
Pokud dítě neumí pořádně číst slabiky, vraťte se do ŽA. Stále trénujte čtení slabik. Ke čtení a učení přistupujte vždy pozitivně, neporovnávejte dítě s jinými dětmi /ani se sourozenci/, vždy porovnávejte jen pokroky daného dítěte, co se naučilo, o co ví více než před týdnem. Buďte mu vzorem, učení nás všechny provází celým životem a i vy se musíte učit něčemu novému. Spolupracujte se mnou. Mám ve třídě rodiče, se kterými jsem od začátku roku ještě nemluvila. Zajímá mě, jak se doma dítě učí, jaké má potíže či úspěchy.
Ve třídě máme stále obtíže s chováním jednoho spolužáka. Věřte, že se opravdu snažím já i jeho rodiče tento problém řešit. Ale i v životě se děti setkají s problémem, přes který se budou muset přenést. Ať si děti přinesou své hračky, se kterými si budou hrát o přestávce. Hračky, které jsem přinesla já jsou všechny zničené. Bohužel. Dostali jsme peníze za sběr papíru, můžete se domluvit a nějakou stavebnici za tyto peníze do třídy koupit. Domluvte se s paní Průchovou, třídní důvěrnicí. Některé děti si stěžují, že se o přestávce nudí. Nechte je nudit, i nuda patří k životu. Máme ve třídě knihovničku, ještě si nikdo nepůjčil ani jednu knížku. Mohou si je prohlížet, leporela mohou i číst. Mohou si malovat do bloku.
Rovnice v matematice
V matematice se teď setkáváme s obtížnými příklady, kdy v příkladu se objeví rámeček. V podstatě to jsou rovnice, ale tento pojem nezavádím, ani vy ho dětem nepojmenovávejte. Příklady děti řeší zkusmo, to tak, že do rámečku dosazují všechna čísla, která známe. Pokud je příklad pravdivý, číslo do rámečku dosadí. Jednodušší to mají děti, které znají už spoje zpaměti a správná čísla dosadí ihned. A není takových dětí ve třídě málo. Velmi si toho cením. Proto chci, aby se děti učily spoje na + a – zpaměti a už nepoužívaly prsty. Samozřejmě, nejde to u všech dětí, ale prosím, abyste se snažili spoje dětem „dostat do hlavy“. Samozřejmě se tak stane neustálým opakováním.
1.adventní snídaně
Milé maminky, děkujeme za občerstvení na naši 1. adventní snídani. Všechno bylo excelentní a bylo toho přehršle. Myslím si, že si to děti užily. To, co zbylo jsem dala na volnou lavici a děti to všechno snědly během přestávek. Vůbec nic nezbylo a to je určitě důkaz toho, že to bylo vynikající. Ještě jednou děkujeme.
Také všichni děkujeme rodičům Matyáše. Ten měl narozeniny a připravil společně s rodiči každému spolužákovi balíček, kde děti našly tiskátko, dobrůtku, hračku a nevím co ještě. Opravdu to bylo excelentní. Já sama oceňuji třeba jen čas, který si Klčovi našli na zabalení 23 balíčků. Děkujeme.